M.CRNJANSKI -ponavljanje gradiva

 

Miloš Crnjanski - Dnevnik o Čarnojeviću


... U to doba se igrao tango, a mi, Banaćani nosili smo svilene čarape. Dâ, nije više đački život kao nekada u Hajdelbergu; ne, bilo nas je svakojakih. Dani su prolazili. Učio sam. Sjedio sam najviše tamo, gdje se govorilo o pokretima čitavih slojeva bijednih i oduševljenih. To sam volio. Tu rumenu krv prosutu po ulicama.
 Sjedili smo ja i nekoliko Poljaka i Židova i slušali smo "istoriju ruske duše"



; ona je dolazila kao grdna magla sa Istoka. I znao sam, da mora doći neka grdna oluja, koja će raznijeti taj učmali život bez srži i bez bola. Knjige, čitava brda knjiga ležala su kojekuda po sobi; vani je bilo kobno proljeće o kojem još nitko slutio nije šta donosi. A mi smo nosili svilene čarape i cijele dane provodili po ulici i kavanama. Htjeli smo da spasimo svijet – mi, slavenski đaci. Ko zna? 
Možda će jednom sve nestati u umjetnosti, koja neće reći ni šta hoće, ni šta znači ono što kaže. Možda će nestati govor, i pisanje, i određivanje; da je ovo smrt, a ovo ljubav, a ovo proljeće, a ovo muzika. Ko zna? Ah, sjećam se: tada sam se u pismima potpisivao „siromah Jorik“, a majka mi je po cijele dane išla po komšilucima i pitala šta je to Jorik. E, tako se živjelo prije rata.
....................................................
 Ah, bio sam mlad i imao sam tako lijepa, vitka, bijela krila i pleća.

Primjedbe

  1. Kaže @NF-----"a ko čita poeziju" i ima pravo. Osim nas naravno, koji je ponekad pišemo. I zato prilažem odlomak o mladosti, idealima i željama svih, koji su nekad "imali krila " za let

    OdgovoriIzbriši
  2. Slika je moja iz stana.........( vidi se kvaliteta snimke )

    OdgovoriIzbriši
  3. Pamtim taj kutak stana, jedino se ne sjećam je li tu pušenje dopušteno ;) Crnjanski je zanimljiv fenomen, što je bio stariji sve je lošije pisao, bar ono koliko ja znam, bio sam dvije godine nadobudan pretplaćen na "Književnu reč" za razliku od naacionalističkih "Književnih novina" to je bio odličan časopis i objavljivali su sjećanja na "različitog" Crnjanskog ponekad ;)

    OdgovoriIzbriši
  4. je , jorgovan..........@M.................djelomično...@MF-----hvala za oboje

    OdgovoriIzbriši
  5. Evo mene još jednom kod Tebe...sliku sam povečala i da...prelijepa je soba...dal to dnevni boravak? jako mi se dopadne...baš domače sve i taj Jorgovan što miriše na daleko...i avatar je divan...Ti sa posla...ma odlično!!!

    OdgovoriIzbriši
  6. kod mene je dnevni boravak, trpezarija i kuhinja u jednom komadu : ovdje u uglu je radni ( moj ) dio.....slike skupljamo

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. ma odlično...ja živim u stanu i imam veliko - preveliko kuhinju, i 2 sobi ena se tretira kao spavača a druga kao dnevni boravak...a mi 4 tako da dnevnog boravka dok so bila djeca još doma nismo ni imali a sada smo sami ostali i svatko u svojoj sobi:))) moderan život...jbg:))
      Ovde upravo tuča klesti...užas od vremena:(((

      Izbriši
  7. Ne mogu pisati komentar jer odmaram oči na tvojim slikama...tvoj dnevni odiše toplinom...ogni bene

    OdgovoriIzbriši

Objavi komentar

Popularni postovi s ovog bloga

TUGA od BLOGA

.....BIJEG IZ BLOGERSKG SIROTIŠTA

BONACA U PORTU